Cambodia and Korea signed a detailed contract for technical work to accelerate the construction of the Areyaksat Bridge by the end of the first half of 2025
The Ministry of Public Works and Transport and the Korean consulting firm Yooshin Engineering Corporation of Korea have signed a joint contract to study the technical work in detail and prepare detailed design documents to expedite the construction process of the Cambodia-Korea Friendship Bridge (Night Market-Chroy Changvar, Chroy Changvar-Areyaksat), while the construction is expected to start at the end of the first half of 2025. (Read more)
The signing ceremony was held on September 25, 2024, under the chairmanship of HE So Victor, Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport, a representative of the Ministry of Economy and Finance, and a representative of Yooshin Engineering Corporation.
The contract is for the purpose of the Technical Advisory Company to conduct a detailed study on technical work, document preparation, and procurement assistance to select a construction company and inspect the construction project of the Cambodia-Korea Friendship Bridge.
This project will be a cable bridge (Two cable-stayed bridges) with a total length of 2,375 meters and a width of 27.5 meters under the financing of the Export-Import Bank of the Republic of Korea, amounting to USD235 million. (Read more)
Yoon Suk-Yeol, President of the Republic of Korea, has reaffirmed that the Cambodia-Korea Friendship Bridge will be officially opened in 2025, strengthening and expanding the relationship between the two countries.
This decision was made during a working meeting between the President of the Republic of Korea and Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, on September 11, 2024, at the Presidential Palace in Korea.