150MW Coal-fired Plant Expected to Come Online in October
A new coal-fired power plant in Preah Sihanoukville province with a capacity of 150MW is expected to come online in October. The new power generating plant is becoming operational as Cambodian government strives to become energy sufficient.
H.E. Victor Jona, spokesman and director general of Ministry of Mines and Energy, said that the power plant is the second investment of Cambodia Energy Co Ltd, a subsidiary of Malaysia’s Leader Universal Holdings, and is almost complete after two years for construction.
“The new coal-fired power plant, which is the second project of Malaysian company, will start generating power and the power will be linked to the national grid by October. The new source of power will contribute to increasing power in the country which has experienced shortages in the summer season this year, due to the increase of investment, particularly in the construction sector,” H.E. Victor Jona said.
The government approved the Cambodia Energy Co., coal-fired power plant proposal in 2017, with the firm currently operating two 50MW coal-fired power plants in Preah Sihanoukville province.
Currently, beside the Malaysia’s coal-fired plants, CIIDG Erdos Hongjun Electric Power Co – a joint venture between Cambodia International Investment Development Group, also operates three 135MW coal-fired plants.
Additionally, last week, the Royal Group received the nod to conduct a feasibility study for a 700 MW coal-fired plant.
H.E. Victor Jona said that to increase power supply in response to the consumption, more power generation projects have been approved including hydropower and solar power facilities.