152 Exhibitors Attend Bmam & Cbr Expo 2016
The BMAM & GBR Expo Asia 2016, a mega international exhibition and conference on facility management, green building and retrofits brought 152 Thai and international exhibiting companies to show off their latest products and innovative technologies within the construction and manufacturing industries in Thailand.
Hosted at the IMPACT Exhibition and Convention Center’s Hall 6 at Bangkok’s Muang Thong Thani from 21-23 September 2016 by IMPACT Exhibition Management Co., ltd, the show was a dual event under the umbrella event called Asian Construction Week 2016 held with various construction-related events throughout Thailand for the Asia market.
The 3-day expo attracted over 7,169 industry experts, traders and government officials in Thailand, Asia and Europe, resulting in many business negotiations for both private and public sectors.
Behind the show’s great success was the smooth combination of two hallmark annual events; BMAM Expo Asia 2016, the 9th international exhibition and conference on building maintenance and facility management; and GBR Expo Asia 2016, the 6th international exhibition and conference on green building construction and retrofits.
“The success of this year’s event came not only from the two events itself but also their big umbrella show, Asian Construction Week 2016, which created a 3-in-1 mega expo and a one-stop shop for the most advanced building and construction equipment, machinery and technologies,” said Ms. Pornphan Bulner, Director of IMPACT Exhibition Organizer, IMPACT Exhibition Management Co., Ltd.
“BMAM & GBR Expo Asia 2016 is a specialised international exhibition and conference that can truly serve the needs of entrepreneurs directly, plus providing tremendous benefits to trade visitors and the general public who are interested in facility management, building maintenance and green building while enhancing the image of Thailand to become the hub of MICE in the ASEAN Economic Community (AEC) and Asia,” she said, adding that, “In addition, BMAM & GBR Expo Asia 2016 visitors and exhibitors’ satisfaction also saw local and international entrepreneurs reserve exhibiting spaces for next year’s event.”
With exceptional support from the many associations, government ministries, companies and visitors relevant to the building industry, BMAM & GBR Expo Asia 2016 seems ready to become be one of the region’s leading industry exhibitions in the future.