30ha of Kampot Land Allocated to National Defense Ministry for Firearms Training Ground
The Kampot Provincial Administration has decided to allocate 30 hectares of land in Sangkat Koh Touch in Bokor City to the Kampot Sub Military Headquarters to build a firearms training ground.
According to a meeting on Thursday 2 September, since the plot has only 24.33 hectares of land, an additional 5.67 hectares will be taken from natural streams and public roads.
Kampot Governor Cheav Tay said that this location is a plateau of forest degradation zone with some streams and existing infrastructure. Thus, it is suitable to be used as a firearms training ground.