600 hectares of Protected Land in Sihanoukville Given to Local Tycoons for Development
The Cambodian Government has given a 600-hectare land plot carved from the 2002- mangrove forest preservation and protected area Sihanoukville to Okha Seng Nhak and his wife Ly Arpon for investment and development purposes.
According to a sub-decree dated 08 June 2020, this 600-hectare land plot is located at the southern part of Sihanoukville international airport, in Ream and Bet Traing Commune of Sihanouk’s Prey Nob district.
Okha Seng Nhak and his wife Ly Arpon are the presidents of The Premiere Land Co Ltd, and also the relatives of the renowned tycoon Ly Yong Phat who owns many large-scale projects in Cambodia.
Nevertheless, The Premiere Land Co Ltd has yet to reveal any development plan for this land plot.
By law, state-public land includes all lands that serve the public interest. State public land cannot be changed if it is still in the public interest. If the public does not use this land, it may be reclassified as state-private land.