Bank loans provided to major sectors grew 19.3% compared to last year, while construction and real estate grabbed approximately 18% of the total loans of US$46 billion, according to a recent official summary.
Real estate businesses received 9% of total loans, while construction also took 9%. Personal housing loans accounted for 14%, hotel and the restaurant sector shared 4%, while rental businesses and lease operations received 2%.
Besides bank loans, loans provided by microfinance institutions were recorded at US$9 billion, a 24.7% year-on-year increase. The construction sector obtained 5% of the total loan.
The National Bank of Cambodia forecasts that Cambodia’s economy will grow 6% in 2023 with the construction and real estate sectors growing at 1.7% and 1.2%, respectively. (Read more)