Amber Kampot Resort to Capitalise on Luxury Accommodation and Western Guests
International hospitality development firm Amber International Holdings has recently launched a high-end resort in Kampot aiming to capitalise on luxury accommodation and Western guests.
With an investment capital of around US$10 million, the ‘Amber Kampot Boutique Luxury Resort’ will stretch over a 1.7-hectare site overlooking the Kampot River and will comprise of a range of 35 units each with a private swimming pool and other 5-star facilities.
“There are many locations across the world that do not have luxury resorts, despite the fact that there are beautiful landscapes, rich tourist resources, and potential for real estate price growth,” said Mr Taihei Yamada, Director of Amber International Holdings.
“In pursuit of relaxation and peacefulness, Western tourists are leaving for Kampot which still retains it’s beautiful nature, heritage, and temples,” Mr Yamada explained while adding that there is a clear demand-and-supply gap in luxury resorts in the province.
Scheduled for completion in Q2 of 2020 with operations expected to start in Q3, this luxury resort is managed by Cova Thinking with the main contractor BSN, builder of the luxury Alila Resort and Anantara Resort.
Upon completion, the resort will be operated by Maads, the experienced Cambodian hotel operator.
Surrounded by rich tourist resources, this undiscovered location of Amber Kampot provides an investment opportunity for each estate unit with prices starting from US$217,800 per unit.
Since the launch of launch of sales on Friday 15 March 2019, the company claimed that it had already sold out more than 50% of the units.
“We are confident in attracting Western guests and achieving a high occupancy ratio,” said Mr Yamada.