The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) is to establish a special undercover road inspection group after some inspection firms and government officials failed to report roads that do not meet with the technical standards, said Minister of Public Works and Transport H.E Sun Chanthol.
Speaking on the sidelines with reporters after a meeting with construction and inspection companies on 07 August, H.E Sun Chanthol said a special undercover road inspection group will soon be established.
“The Ministry of Public Works and Transport will set up a special inspection team, without any advance notice, this inspection team will look over the foreign inspectors and inspectors from the ministry, look without informing them,” he said.
According to the minister, the establishment of this special group came after the ministry found some under-construction and completed roads did not meet with the technical standards, as the inspectors failed to report them, causing traffic accidents, and wasting time and money.
“They [the inspectors] need to make the contractors afraid of them because they are the inspectors, but instead, they [inspectors] afraid of the contractors…so sweet…[they] forgot the duty, that’s why instruction is clear today,” the minister said.
According to the minister, there will be two teams each with five members and will be equipped with enough equipment to carry out the road inspection duty.
The meeting was held to advise both local and foreign construction and inspection firms in Cambodia to build high-quality roads that meet with the technical standards.
So far, according to H.E Sun Chanthol, six inspectors of National Roads Number 3 and 7 have been removed from their posts.