The Cambodian government has been studying the establishment of a special economic zone (SEZ) in the north-eastern area of Cambodia to diversify the economy. The establishment of this SEZ is in line with the economic and social development goals of the northeast area.
H.E. Vongsey Visoth, Secretary of State at the Ministry of Economy and Finance, said at a recent seminar on macroeconomic policy framework and public finance policy that to boost the economy based on skills, the government is working to open investment opportunities by establishing SEZs.
“With drafting a new investment policy, the SEZ is focusing on Mondulkiri and the process of Master Plan has been taking …it is the basis for expanding the production and services, developing local markets and exports with comparable price and good quality,” he said.
To attract more investment in SEZs in response to the real situation, the government of Cambodia, through the Council for the Development of Cambodia, is revising the new Investment Law and the new SEZ Law.
According to a report from the Council for the Development of Cambodia, Cambodia currently has 21 SEZs in operation and other SEZ projects have applied for investment principles.
Additionally, in the northeast of the country, the provinces of Stung Treng, Kratie, Ratanakiri and Mondulkiri have been targeted as one of the main economic pillars. There is also physical infrastructure and an airport project on the cards to be built.