The Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction (MLMUPC) has launched an online cadastral information checking service which is accessed by scanning the QR code on the property ownership title, together with releasing a step-by-step how-to video.
The 2-minute video shows each step of finding cadastral information. Users just scan the QR code on the property certificates and follow the procedures indicated on their smartphones.
Through a smartphone, users will be able to find information about the property such as the date of the latest update, title number, location, size, type, and other essential details of the property.
On the second page, users can find information such as mortgage rights, hypothec, permanent rental rights, usufruct, easement, foreclosure, and more.
Meanwhile, the fee for using this electronic-based cadastral information service is 20,000 Riel (US$5) per transaction, which can be paid via MasterCard, Visa Card, and Union Card.
According to MLMUPC, the main objective of introducing this electronic-based cadastral information service is to help ease the public in finding information related to land, including location, current status, and among others.