PM Hun Sen to Reopen Casinos in Cambodia
Cambodia Prime Minister Samdech Hun Sen has permitted the reopening of casinos in Cambodia after being closed a few months due to COVID-19 pandemic, but only for gambling and slot machines, according to the government spokesman HE Phay Siphan’s in a Facebook post on 03 July.
HE Phay Siphan said that regarding the reopening of casinos, owners/operators are required to request permission from the Ministry of Health, which also includes certain requirements of preventive measures for COVID-19.
During the meeting session, the Council of Ministers also amended and approved some of the content of the “Draft Law on Commercial Gaming Management” in Cambodia. This law consists of 12 Chapters and 97 articles for the gaming business in Cambodia.
Regarding online gambling and casinos in Cambodia, Prime Minister Samdech Hun Sen ordered the temporary closure of casinos nationwide in March starting from 01 April 2020, in order to prevent the spread of the COVID-19. However, the Ministry of Economy and Finance will also issue a monthly income tax exemption to all casinos from 01 April 2020 until further notice. (Read more)