Construction of the US$230 million 80MV dam in Pursat province has begun and is set to go online by the end of 2023, according to the Ministry of Mines and Energy’s spokesman.
Located on the Pursat River in Pramuoy commune, Veal Veng district, the project is being built by South Korean firm SPHP (Cambodia) Co Ltd.
The feasibility study on the dam took a number of years, and in 2019 the government estimated that the project would cost US$160 million. However, the Council for the Development of Cambodia (CDC) in May this year approved the project with an investment of US$231 million. (Read more and more)
Ministry of Mines and Energy’s spokesman Victor Jona said on 11 August that core infrastructure, such as roads to the site, are now under construction. Mine clearing work at the site and compensation for impacted villagers have also been implemented.
He added that the project is on track despite the COVID-19 pandemic, and after completion in 2023, Electricite du Cambodge (EDC) will buy the power from the firm at the rate of US$0.07 per kWh.
Pursat province currently has one dam, which is the 120MW Atai Dam, in operation since 2015. The Stung Pursat dam will be the second one in the province.
Besides hydropower, there are also two solar power plants projects under construction in Pursat province, which is a 60-megawatt solar project (scheduled to be completed by the end of 2020) and a 30-megawatt solar project (scheduled to be completed by 2021).