Researcher Unveils New Finding Comparing Heat Resistance of Four Types of Roofing Tiles
A professor at the Institute of Technology of Cambodia (ITC) and Chairman of the Technology and Energy Research Council Chan Sarin has recently unveiled a new finding comparing the heat-resistant capabilities of four types of roofing products.
The four types of products tested include cement tiles, ceramic tiles, PU tile, and zinc tiles
This discovery is very vital especially for homeowners or project owners who are willing to choose the right roofing product for their home and project.
Want to know how the four products withstand heat? And which one should you choose? Stay tuned for the professor’s explanation, which will be broadcast live on the Facebook page of ISI STEEL and Construction & Property Magazine in the “Cambodia Construction Today” show starting at 8pm on Sunday 15 August.