The Cambodian government has agreed to lease state land to private firms to invest in building a 369-hectare aquaculture crab farm and a small-scale port in Sre Ambel district, Koh Kong province, while an inter-ministerial working group is currently evaluating the land price.
Koh Kong Deputy Governor Ouk Pheaktra said during a meeting on Saturday 4 September that the establishment of the inter-ministerial working group came after the government allowed private firms to invest in both projects on state public land.
After inspecting the actual locations, Mr Pheaktra instructed the representatives of both companies to prepare a complete investment plan and set up a clear border.
“After that, the inter-ministerial working group will evaluate further regarding the leasing agreement, while the price of leasing will set by the Ministry of Economy and Finance,” he said.
The two projects are expected to help improve the living standards of local people and boost the national economy.