The National Assembly (NA) has approved three draft laws focusing on boosting economic growth and trade in both national and international frameworks.
The approvals were passed during a plenary meeting held on 9 September, chaired by NA President Samdech Heng Samrin.
The three draft laws include the new Investment Law, the Law on Regional Cooperation Economic Partnership Agreement, and the Law on Cambodia-China Bilateral Free Trade Agreement.
The approved draft laws will provide further potential to the government in developing the nation and will work as a core framework in enhancing trade and regional investment through strengthening regional production chains, opening new markets, and jobs to local people.