MPWT Institute Joins Hand with RMA Group Strengthening Technical Skills for Students
TECHO SEN Institute of Public Works and Transport has signed an MoU with RMA Cambodia Plc, a company specialising in automotive, construction technic, and heavy engineering equipment, to strengthen the technical skills of students in the institute.
Through this MoU, the two parties will jointly establish training programs and exchange the usages of equipment, construction materials, and resources.
MPWT Secretary of State HE Im Nithara said during the MoU signing ceremony on 9 September that the ministry has a long-term vision to equip Cambodian students with sufficient skills so that they can build infrastructure in Cambodia on their own without relying on foreign experts in the future.
“As RMA Cambodia is an internationally-renowned company in the field of automotive engineering, technology, and heavy equipment, the collaboration will help students to better understand more practical perspectives of the infrastructure construction-related works,” she said.
Besides this MoU, the institute has also signed MoUs with other partners such as the Institute of Technology of Cambodia and the Zhejiang Institute of Communication of China. (Read more) and (Read more)
In the future, the institute is also planning to sign an MoU with the Royal School of Administration, the Cambodian Logistics Association, PPD Company, Chang An University of China, among other partners.