Gov’t Grants Over 8600ha in Botum Sakor National Park to Royal Group for SEZ Development
The government has decided to grant 8,631 hectares of land in Botum Sakor District of Koh Kong Province to Okhna Kith Meng’s Royal Group Co., Ltd. for the establishment and development of a special economic zone.
According to the sub-decree dated 15 September, the land has been reclassified from the Botum Sakor National Park, which is located in Ta Nuon commune in Botum Sakor district.
The Koh Kong Provincial Land Management Committee will proceed with land registration before handing it over to the Royal Group.
In 2020, the Royal Government of Cambodia also reclassified land in Botum Sakor National Park as state-owned private land and leased it to the Royal Group for the development project of a 700mW coal-fired power plant. (Read more)