Australian firm Renaissance Limited (Cambodia), which received a license to operate Cambodia’s first commercial-scale gold mining in Mondulkiri province, has refined nearly 1,000kg of gold ore in the first four months.
The amount of gold ore was presented by Prime Minister Samdech Hun Sen during the inauguration ceremony of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction on Monday 8 November.
“Cambodia-Australia cooperation has reached a new and higher level, including cooperation in the gold mining business, which so far has nearly one ton of gold ore has been refined and it will further increase,” said PM Hun Sen.
Launched production in June 2021. Cambodia’s first commercial gold refining plant is projected to have a refining capacity of about 3 tons per year. (Read more)