Draft Sub-decree on Engineer Ethics Being Finalised, Set to be Enforced Soon
The Ministry of Labour and Vocational Training is finalising the draft of the sub-decree on engineer ethics before submitting it to the cabinet for review and approval.
The progress meeting was held on 11 January and chaired by HE Ith Sam Heng, Minister of Labour and Vocational Training.
According to the minister, the draft of the sub-decree is made to enhance the integrity and responsibility of engineers in their profession and to ensure construction safety, quality and efficiency.
The General Secretariat of the Board of Engineers of Cambodia will also organise a workshop to gather more inputs from all stakeholders to make the draft sub-decree more comprehensive.