Ministry of Commerce Registers Over 10,000 New Businesses in 2022
10,701​​ new businesses were registered at the Ministry of Commerce in 2022, up 40% from 2021, according to a report from the ministry released on Monday 30 January.
There were 888 companies removed from the business list last year, an increase of 34% compared to 643 companies in 2021, read the report.
There were more than 6,200 companies applying for licenses electronically, the ministry added, citing more than 13,000 business names that have been reserved.
Speaking at the opening ceremony, HE Pan Sorasak, Minister of Commerce, said that the ministry has continuously improved the provision of public services to the private sector through the full implementation of modern information technology systems to compete on regional and global stages.
The ministry is also working to further strengthen the capacity and efficiency of civil servants by continuing to enhance human resources, reform the administrative structure, and manage institutional development, he added.