The Institute of Technology of Cambodia (ITC) recently inaugurated two new school buildings, the “Knowledge Centre Community Building” and the “Faculty of Civil Engineering,” in the presence of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, the Prime Minister of Cambodia. These new buildings were constructed under financial partnership with the Asian Development Bank (ADB) and the Royal Government of Cambodia.
The impressive 7-storey Knowledge Centre Community Building is 48 metres long and 21 metres wide, featuring a total of 73 rooms spanning over 7,000 square metres. The Faculty of Civil Engineering building, on the other hand, has 20 rooms and spans a total area of 1,738 square metres. This 3-storey building measures 28 metres long and 14 meters wide.
At the inauguration, Samdech Techo Hun Sen emphasised that investing in human resource development is vital to the nation’s overall development. “The cost of building school buildings, particularly in the field of education, will yield numerous benefits for our country’s progress,” he said.
The ITC’s new buildings represent a significant investment in Cambodia’s educational infrastructure, providing state-of-the-art facilities to equip the country’s future generations with the skills and knowledge necessary for sustainable growth and development.