Cambodia Urges Private Sector to Invest in Pp-bavet Expressway
Minister of Public Works and Transport H.E. Sun Chanthol has urged the private sector to invest in the USD3.8 billion Phnom Penh-Bavet expressway project following the completion of the feasibility after study.
“The Japan International Cooperation Agency (JICA) has already finished their study on this. However, at this stage, the government of Cambodia has yet to secure any funding for this project. So, we are open for the private sector to help invest in this project either in a Public–Private Partnership (PPP) agreement or a Build Operate Transfer (BOT) agreement,” the minister said.
“We want to push this project to start as soon as possible as the Phnom Penh-Bavet route is very important. It is one of the corridors connecting Cambodia to Vietnam and it is a part of the Cambodia logistic master plan,” he added.
According to the minister, construction on the project will start when the government can source funding for it. This project is also one the 15 major projects planned by the Ministry of Public Works and Transports (MPWT).
However, while planning for the expressway is underway, Cambodia is also currently working with JICA on a project to enlarge National Road No.1 from Phnom Penh to Neak Loeung.