In 10 months, Cambodia earned more than USD 37 million from ticket sales for Angkor, Koh Ker and boat rides
From January to September 2024, Cambodia collected USD 36,824,852 from ticket sales for Angkor, Koh Ker, and boating for these ten months.
This is according to the report released by Angkor Institute on October 1, 2024.
According to the report, in the first ten months of 2024, 774,203 foreign tourists bought tickets to Angkor for a total of USD 35,987,961, an increase of 29.07%. Compared to the same period last year.
In Oct 2024, the Angkor Institute earned USD 3,465,231 from selling 74,353 tickets to foreign tourists visiting Angkor, an increase of 18.39% over the same period in 2023.
In addition, the report also showed that the revenue from the sale of tickets to Koh Ker temple in these ten months was USD 228,675, while the revenue from the sale of boat tickets was USD 608,216.
Admission to Angkor for international tourists is USD37 per day, USD62 for three days and USD72 per week.
For the convenience of all foreign tourists visiting Angkor Wat, the Cambodian government has announced six major reforms to the procedures for selling and inspecting Angkor tickets. (Read more)
In just 10 months, the Cambodian government has addressed 165 stalled projects in Sihanoukville
In just 10 months, the Cambodian government has addressed 165 stalled projects in Sihanoukville. The Sihanoukville Investment Promotion Team has introduced a special incentive program for these projects, following the announcement made by Samdech Prime Minister Hun Manet on January 31, 2024, which will remain in effect until October 2024. This information was shared on […]
PP-SHV Expressway Company announces to charge the full toll rates from Nov 1 onwards
The Phnom Penh-Sihanoukville Expressway Company has announced that it will begin charging the full toll rates starting November 1, 2024. The previously offered 20% discount will end at 00:00 on October 31, 2024. This information was confirmed in the company’s announcement dated October 31, 2024. The expressway company will continue to provide free Electronic Toll […]
The Australian Government has committed approximately AUD$87 million (USD 65 million) in new grant funding to the Cambodia-Australia Partnership for Sustainable Economic Development (CAPED) program, aiming to bolster Cambodia’s economic resilience and growth. The announcement was made through a press release from the Ministry of Economy and Finance on 17 October 2024. The CAPED program […]