To strengthen Cambodia’s secondary education sector, the Asian Development Bank (ADB) has approved a USD 80 million loan dedicated to constructing climate-resilient school buildings and expanding educational resources across the nation. This update was confirmed in a press release from the Angkor Institute on 31 October 2024.
Part of the project will prioritise STEM (science, technology, engineering, and mathematics) education to prepare students with practical, industry-aligned skills while also promoting essential soft skills such as communication, teamwork, and critical thinking.
In addition to infrastructure, the project will improve teacher training with a focus on project-based instruction, helping educators build skills in modern teaching methods that support collaboration, community engagement, and applied learning.
Special provisions will also enhance support for students with learning disabilities, including the development of assistive technology resources to be used in special education facilities. According to ADB Country Director Jyotsana Varman, the project’s goal is to unlock the potential of Cambodia’s young population to foster future economic growth.
The Council for the Development of Cambodia (CDC) and the South Korean Embassy in Cambodia convened their inaugural public-private sector dialogue on 24 October 2024 to strengthen investment cooperation. Led by HE Sun Chanthol, Cambodia’s First Deputy Prime Minister and Vice President of the CDC, alongside HE Park Jung Wook, the Ambassador of the Republic […]