During the inspection, HE Pich Veasna emphasised the urgency of accelerating construction efforts, particularly during the dry season, to meet project deadlines as stipulated in the contract. He acknowledged the cooperation of local authorities, districts, communes, and farmers who temporarily suspended dryland rice cultivation to facilitate the renovation and reconstruction work.
By strengthening water management infrastructure, the initiative will improve the livelihoods of countless farmers in the region, reflecting a commitment to sustainable agricultural practices. It also underlines Cambodia’s focus on enhancing rural development and ensuring resilience in agricultural systems.
Cambodia Expands Diplomacy with New Embassies and Consulate!
In a significant move to enhance its diplomatic presence, Cambodia has announced the establishment of an Embassy in Timor-Leste and a Consulate General in Songkhla, Thailand. This decision formalized through Sub-Decree No. 240 and No. 241, dated October 22, 2024, marks a strategic step in extending Cambodia’s international relations. The new Embassy of the Kingdom […]
Banking Sector Responds to Housing Crisis with Reduced Interest Rates
In a significant move to revitalize the struggling real estate sector, banking and financial institutions in Cambodia have announced a reduction in interest rates on real estate loans. This decision aims to alleviate homebuyers’ financial burden and stimulate industry growth. Starting immediately, home development and real estate interest rates will be cut to 8% annually. […]