Construction Industry Expo Mbam Onebuild 2018 to Be Held in Malaysia
The MBAM OneBuild 2018 Exhibition, Malaysia’s biggest construction and infrastructure industry expo will be take place on 13 -15 November 2018.
Hosted at the Kuala Lumpur Convention Center (KLCC) Malaysia, the three-day exhibition is the ideal platform for construction and infrastructure industry players to foster new relationships, exchange ideas, learn about the latest innovations as well as showcase their products and services.
Endorsed by the Malaysia External Trade Development Corporation (MATRADE) and supported by major construction bodies such as the Construction Industry Development Board (CIDB) and The Chartered Institute of Building (CIOB), the event will feature a conference that will address the challenges faced by the construction industry, a panel discussion about Global Mega Wave and Challenges Impacting Profits and followed by forums to discuss Emerging Trends and the External Threats and Opportunities.
With the success of the previous years’ exhibitions, this year, the MBAM OneBuild 2018 Exhibition will be attended by many local and international major construction companies as well as exhibition goers where they will showcase and explore latest construction products, technologies and services available on the market.
In addition, there will be a commercial opportunity for exhibitors and sponsors to network directly with the conference and convention delegates at this industry’s most anticipated exhibition.
Meanwhile, this years’ exhibition is held in conjunction with the 44thInternational Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) Convention hosted by Master Builders Association Malaysia (MBAM) and is expected to gather around 1,000 participants from more than 20 countries.
More information on the exhibition can be found through the organizer’s website www.mbamonebuild.com or contact through info@mbamonebuild.com / +603 79810288