Home Loan Regulations Toughen in Thailand
In an effort to reduce speculation in the residential property market, Thailand’s central bank announced new rules at the start of October that will toughen mortgage lending requirements.
From January 2019, a cap of 80% will be placed on the loan-to-value (LTV) ratio limit for homes valued more than THB10 million (USD306,466) which means buyers must place a minimum down payment of 20%. The new directive will also apply to purchases of second homes or more.
Sakkapop Panyanukul, director of the financial stability unit at the Bank of Thailand was quoted by Bloomberg as pointing out that increased competition among banks in the mortgage sector has led to a deterioration in credit standards, hence the new guidelines.
According to the Thai central bank, approximately 50% of all new mortgages in Q2 2018 had an LTV ratio of more than 90% with some even up to 100% with no down payments.