The ASEAN Constructors Federation (ACF) Council Meeting has been postponed due to the current COVID-19 pandemic while the Cambodia Constructors Association (CCA) is unlikely to host its annual business networking event.
ACF Council Meeting is an annual meeting that provides the opportunity its members including, Cambodia represent by the CCA, to share information on the potential of the construction sector from each country.
However, due to the COVID-19 situation, the meeting scheduled for 23-24 March 2020 in Myanmar was postponed.
Meanwhile, due the uncertainty of the current situation and to join with the government’s effort to contain the virus, the CCA will postpone its annual business event which usually takes place between April and May.
Every year, the association organizes a Business Networking Party providing an opportunity for its members to meet each other directly, network and to find out more about the supply and demand of construction materials in the Cambodian market.
The association will schedule the date for the business networking at an appropriate time in the future.
For the annual construction exhibition, CCA is still studying whether it will postpone the event or not.