Another walkway for riverside
The Municipality of Phnom Penh has announced it is to construct another new pedestrian walkway on the capital’s riverside.
The planned second walkway will stretch approximately 1,600m from the Night Market to the Japanese Bridge. The announcement made by Phnom Penh Governor Pa Socheatavong follows the opening of the hugely popular first pedestrian riverside extension from behind Chaktomuk Theatre to the ferry port near Koh Pich in 2016.
While the final plans, cost and contractor have yet to be announced, the extension is planned to be completed in time for the 2017 Water Festival at the start of November.