Apsara Authority Warns Locals to Stop Land Selling Transactions in Angkor Protected Area
The Apsara Authority has repeatedly warned the public to immediately cease any land buying and selling transactions in the Angkor heritage protected site or face legal action.
The Authority issued the warning letter on 01 April after discovering a Facebook page posting contents selling land plots in the Angkor protected area.
“The purchase and sale of land in the Angkor area are prohibited according to the 1994 law Royal Decree on Determination on the Arrangement, and the Management of Siem Reap Angkor area and the Government’s decision on Siem Reap land usage in Zone 1 and Zone 2”, read the statement.
“Therefore, those who are selling and buying land within the determined areas must stop immediately, so that the authorities can smoothly perform their tasks,” the statement continued.