AREI to promote real estate sustainability and innovation in Asia
Asia Real Estate Initiative (AREI) has been recently created under MIT Center for Real Estate, aiming to become a platform for industry leaders, entrepreneurs, and the academic community to find solutions to the practical concerns of real estate development across Asian countries.
One of the areas in AREI’s scope of focus is connecting sustainability and technology in real estate, the Massachusetts Institute of Technology reported on 7 March.
AREI also plans to collaborate with counterparts in Asia to contribute to research, education, and industry dialogue to meet the challenges of sustainable city-making across the continent and identify areas for innovation.
“We want to create a cross-border dialogue within Asia and among Asia, North America, and European leaders to exchange knowledge and practices,” says Zhengzhen Tan, director of AREI.
“One of the most pressing calls is to get to net-zero emissions for real estate development and operation,” Tan said.
Of the US$24.7 trillion real estate investment opportunities predicted by 2030 in emerging cities, $17.8 trillion (72%) will be in Asia.