Asean Realtor Inc. To Deliver New Way of Life With Romduol Eco Resort in Kampot
In response to the demand of places for relaxation and retreatment for higher income earners in this booming real estate market, local developer ASEAN Realtor Inc. is to deliver new way of life with its Romduol Eco Resort in Kampot Province.
Construction & Property Magazine reporter Ms. Khat Leakhena sat down with successful International Real Estate player and Chairman of ASEAN Realtor Inc., Mr. Alexander Evengroen and General Manager, Mr. Dary Bouy in a nice coffee shop in Phnom Penh and spoke about their new real estate project in Kampot where they believe this unique project concept opportunity will be something that property buyers are looking for and should not miss.
Known as ‘Romduol Eco Resort’, a name that represents Cambodia national flower, this project is the first micro eco resort in Cambodia by a team of highly skilled project developers featuring 8 villas along National Road No. 3 and is only about 15 minutes’ drive from Kampot city.
“This is a unique concept, and our main focus is Mid and High level people willing to invest and want to run away from all the hustle and buzzle, business, craziness and traffic jams,” said Mr. Alexander.
Spanning over a total land area of around 5,000 square meter, ‘Romduol Eco Resort’ is to be featured with solar roofs, solar street lights, deep well water systems, solar powered water filter system, natural building materials, many reclaimed wooded features, water saving toilets, non-toxic paint and more.
We call it a Micro Eco Resort because it is a gated community, and the reason we keep it small is because we want it to be exclusive. In Phase I, we have 8 villas’, and after they are sold, we duplicate the concept and move to Phase II,” he said.
With sizes of each unit ranging from 150 to 250 square meters, with 2 and 3 bedrooms, the investment will be between US$125,000 to US$300,000 to become the owner of one of these unique villas. 4 of the large villas will have a nice private swimming pool, giving residents the feeling of being in a resort, Mr. Alexander explained.
“This is a new way of living, new lifestyle for the middle class and higher income people who want something outside of Phnom Penh because building something inside the city is not affordable anymore,” he said.
“Because many people are so busy and so frustrated with all the stress, people can use this for the weekend, use it for holidays or use it for family and friends, that is why we call it a home away from home,” he added.
While having the opportunity to make profit from the increase of the property value in the future, Mr Alexander explained that buyers of ‘Romduol Eco Resort’ can also rent out the villas to earn additional income as the resort is very near to many tourist attractions which is suitable for renting out for short time like one or two weeks.
With the sale of ‘Romduol Eco Resort’ set to launch in early 2020, construction will also begin upon purchasing with final product set to deliver within the next two years.