The Australian Embassy and the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) held a giving-taking ceremony on “Guidelines on Construction Health and Safety in Cambodia”, on 24 May 2022.
The guidelines will complement the legal measures and regulations that assist workers, employees, design companies, construction companies, and construction stakeholders to avoid accidents at construction sites and the resultant negative impact on life, health, and construction project plans.
Under the agreement signed on 16 September 2021, Australia has been supporting MLMUPC to develop Cambodia’s first legally mandated Construction Workplace Health and Safety guidelines. (Read more)