Bentley has expanded its business portfolio with strategic partners and acquisition
World-leading infrastructure software development company, Bentley has announced during the ‘Year In Infrastructure 2018 conference’ held in London, the UK from October 15-18 about its business portfolio with strategic partners and acquisitions.
In the key announcement by strategic partners during press conference co-speaks by Greg Bentley, CEO Bentley System with Eckard Eberie, CEO Process Automation for Siemen on PlantSight™ digital twin cloud services, has an introduction of PlantSight, resulting from development together based on their highly complementary software portfolios. PlantSight is a digital solution to benefit customers through more efficient plant operations. PlantSight enables as-operated and up-to-date digital twins which synchronize with both physical reality and engineering data, creating a holistic digital context for consistently understood digital components across disparate data sources, for any operating plant. Plant operators benefit from high trustworthiness and quality of information for continuous operational readiness and more reliability.
Likewise, Bentley and Siemens announced Integrated Asset Performance Management (APM) Solution for Power Plants. Consisting of their complementary offerings, to speed up the digitalization of power plants and provide intelligent analytics with a range of innovative offerings and managed services solutions. The new service, to be hosted on Siemens’ cloud-based open IoT operating system, MindSphere, will combine Bentley’s advanced asset performance software capabilities with Siemens’ complementary technology and service expertise to empower power plant owners to take full advantage of digitalization, which helps improve maintenance operations and planning.
Finally, ATOS and Bentley Systems announced a strategic partnership to Create Digital Twins for Owner-operators of Industrial and Infrastructure Assets. Added in this announcement CTO Markus Schaffhauser from Atos Global Business and Platform Solution, the Strategic Partner of Bentley System, said, “We have been impressed at the capabilities of Bentley’s software and how well it meshes with our expertise in digital transformation, to now deliver innovative services for industrial and infrastructure asset owner. The Atos-Bentley partnership has gotten off to a fast start, and I am convinced that our digital twin services will be of tremendous value to owners.”
Said by Greg Bentley, the collaboration with Atos as a strategic partnership to create Digital Twins for owner-operators of industrial and infrastructure assets, he added in the announcement that “I believe that our collaboration with Atos can help owner-operator to really jump-start their ‘going digital’ ambitions, enabling and taking advantage of both immersive visualization and analytical visibility. Atos’ vast expertise in digital data integration, along with their global reach, make them the ideal partner for digital twin cloud services.”
Besides the press conference, Bentley System has also announced its acquisitions. Noted in the press release for the acquiring of LEGION, Leading Pedestrian Simulation Software based in London and supporting more than half of the world’s 40 largest transit agencies will offer more modelling capabilities of people’s interactions with each other and physical obstacles, and activities, including circulation and evacuations, within public spaces like railway stations, airports, sports arenas, tall buildings, and street-level with vehicle interactions. Said Santanu Das, senior vice president of design engineering for Bentley Systems, “Because pedestrian traffic and capacity are major concerns for infrastructure planning and operations, collaborative digital workflows for pedestrian simulation need to be prioritized during design. Taking advantage of LEGION’s innovative pedestrian modelling capabilities throughout Bentley’s comprehensive modelling environment will enable better decisions to improve pedestrian circulation, throughput, and overall safety. That’s a great example of the collaborative digital workflows that our open applications, such as OpenBuildings, uniquely support.”
Another acquisition is Agency9, based in Stockholm. Agency9 has already provided nearly half of Sweden’s larger municipalities with city-scale digital twin cloud services for city planning and related web-based 3D visualization. Since 2012, Agency9 has taken advantage of reality meshes created by Bentley’s ContextCapture reality modelling software as the digital context for visualizing urban infrastructure assets represented in GIS data, terrain surveys, and BIM models. HåkanEngman, CEO of Agency9, said, “Now that we’re part of Bentley, we’re confident about achieving the full global potential of Agency9’s innovations. My colleagues and I, and our forward-thinking users in the Nordics, have been noted for pushing the envelope of geospatial integration and visual performance to new levels of detail. Now, as contributors toward unique city-scale digital twin cloud services from Bentley, we can foresee the realization of our users’ vision to advance from urban planning to improving cities’ asset performance.”