Bentley Systems Announces Finalists in the Year in Infrastructure 2020 Awards Program
Bentley Systems, a leading global provider of comprehensive software and digital twins services for advancing the design, construction, and operations of infrastructure, has announced the finalists in the Year in Infrastructure 2020 Awards program.
The annual awards program honours the extraordinary work of Bentley software users advancing infrastructure design, construction, and operations throughout the world. Sixteen independent jury panels selected the 57 finalists from over 400 nominations submitted by more than 330 organisations from more than 60 countries.
The finalists, chosen by independent juries of industry experts, will present their projects during a pre-conference showcase beginning 05 October 5 through 16 October 2020.
Chris Barron, Bentley’s chief communications officer, said, “The circumstances of the global pandemic have made the past few months a challenge for us all, and it is a testament to our users’ resilience that we received over 400 nominees for our Year in the Infrastructure Awards program. While we are not able to present this year’s conference and awards ceremony in front of a live audience, the new virtual format gives us the opportunity to re-invent the Year in Infrastructure and take full advantage of going digital” he added.
“Attendees can access our informative sessions in real-time, or on-demand, making it easier for anyone to attend multiple sessions that might have ran concurrently. We are also providing new and exciting ways to engage with infrastructure thought leaders from around the world and to explore and share their innovative insights,” he added.