Bentley Systems Announces Year in Infrastructure 2021 Winners and Founders’ Honourees
Bentley Systems, the infrastructure engineering software company, has announced the Year in Infrastructure 2021 winners and founders’ honourees.
On the first of the virtual Year in Infrastructure 2021, 1 December 2021, Bentley unveiled 22 Founders’ Honourees, representing organisations or individuals whose undertakings contribute notably to infrastructure advancement and/or environmental/social development goals.
Bentley Systems founders Keith and Greg Bentley, and Bentley’s Director of ES(D)G Rodrigo Fernandes, reviewed the compelling credentials of 18 Honourees selected from 230 organisations who submitted nominations for the company’s annual Going Digital Awards in Infrastructure program.
Chief Acceleration Officer Santanu Das recognised three Honouree organizations respectively for Infrastructure IoT, iTwin Enterprise, and iTwin Entrepreneur. Nick Smallwood, CEO, on behalf of the U.K.’s Infrastructure and Projects Authority, was honoured for ES(D)G Advocacy.
Meanwhile, on day 2 of the event, Going Digital Awards in Infrastructure also announced the 19 winners for their extraordinary work of Bentley software users advancing infrastructure design, construction, and operations throughout the world.
Sixteen independent jury panels selected the 57 finalists from nearly 300 nominations submitted by more than 230 organisations from 45 countries encompassing 19 categories.