Bentley Systems Calls for Nominations for the 2021 Going Digital Awards in Infrastructure
The world’s leading infrastructure engineering software company Bentley Systems has announced its call for nominations for the 2021 Going Digital Awards in Infrastructure program.
Formerly known as the Year in Infrastructure Awards, this global awards program recognises infrastructure projects for digital innovations that improve project delivery and/or asset performance. The deadline for nominations is 21 May 2021.
The Going Digital Awards are an integral part of Bentley’s annual Year in Infrastructure Conference. The conference brings together infrastructure professionals and industry thought leaders from around the world to share best practices and learn about the latest advances in technology that will improve infrastructure project delivery and asset performance.
Winners will be announced during the awards ceremony at the culmination of the conference.
Users of Bentley software are invited to nominate their projects in the Going Digital Awards program, no matter which phase the project is in – planning/conception, design, construction, or operations. The three finalists chosen for each awards category will get a global platform to present their projects before the judges, industry thought leaders, and media members.
Every project nominated for an award receives recognition across the global infrastructure community. Through the Going Digital Awards program, participants:
• Gain global recognition by having their infrastructure projects profiled in Bentley’s Infrastructure Yearbook
The 2021 Going Digital Awards will recognise outstanding achievements for infrastructure projects and assets in the following categories:
• Bridges
• Buildings and Campuses
• Digital Cities
• Digital Construction
• Geotechnical Engineering
• Land and Site Development
• Manufacturing
• Mining and Offshore Engineering
• Power Generation
• Project Delivery Information Management
• Reality Modeling
• Road and Rail Asset Performance
• Utilities and Communications
• Utilities and Industrial Asset Performance
• Water and Wastewater Treatment Plants
• Water, Wastewater and Stormwater Networks
Additionally, projects that represent Bentley’s mission of advancing infrastructure but transcend the narrower focus of the individual category awards can be considered for Founders’ Awards (formerly known as the Special Recognition Awards) including, but not limited to:
• Advancements in Digital Twins for Project Delivery (Project Digital Twins)
• Advancements in Digital Twins for Asset Performance (Performance Digital Twins
• Advancements in Sustainability and Resilience
For additional information about the 2021 Going Digital Awards program, or to nominate a project, visit the Going Digital Awards in Infrastructure website.