The Cambodia Airport Investment Co., Ltd (CIAC) has issued US$15 million in a guaranteed bonds for Prince Bank, with the funds to be used for the construction of the New Phnom Penh International Airport in Kandal province.
The guaranteed bond is invested in by Prince Bank and guaranteed by the Oversea Cambodia Investment Corporation LTD (OCIC), which is the parent company of CAIC.
The agreement was signed on Wednesday 3 November between CEO of CAIC Mr Charles Van and CEO of Prince Bank Mr Honn Sorachna.
The coupon rate of CAIC guaranteed bond is 5.5% per annum with 3 years tenor.
The new Phnom Penh International Airport project is currently 26% completed with a total amount of US$346 million (excluding airport land) already invested by CAIC.