Cambodia Chamber of Commerce Drafting Investment Guidebook to Attract More FDI
The Cambodia Chamber of Commerce is currently compiling investment guidebooks for each province nationwide, aiming to help ease the business environment for investors, both local and international.
As of today, the relevant institutions are focusing on finding input for investment guidebooks of two provinces, Siem Reap and Oddar Meanchey.
The books aim to serve as a reference document for investors and business people, both domestic and foreign, to study and research investment potential and explore investment partners across every province in Cambodia.
According to progress at the follow-up meeting between the Siem Reap Provincial Administration and the Chamber of Commerce on 19 October, the guidebook will be published in two languages, Khmer and English.
Cambodian Chamber of Commerce Vice President Oknha Huy Pheav said: “This kind of input or specific documents related to investment opportunities of each province in Cambodia is quite limited, or sometimes very difficult to find. Therefore, this guidebook will become a powerful database for investors to study more about Cambodia.”
According to the UNCTAD Global Investment Report 2020, Cambodia had the highest amount of FDI in 2020, at US$3.7 billion FDI. This amount is a 16% increase compared to US$3.2 billion in 2018.
Meanwhile, the total stock of FDI was at US$34 billion, of which the construction industry attracts the largest share, followed by infrastructure, industry, agriculture, and tourism.