Cambodia Vows to Expand More Biodiversity Zones; Share 41% of Total Land to Date
Cambodia has vowed to expand and protect more biodiversity zones, as today the country has a total of 76, or equivalent to over 41% of the total land, according to a Ministry of Environment announcement on 08 August.
The ministry has been working on registering more protected zones and categorising them for different usage purposes based on their conditions.
Cambodia also stated its clear intention at the 55th ASEAN Foreign Ministers’ Meeting on 03 August to help promote biodiversity conservation and sustainable land usage​ in both Cambodia and ASEAN countries.
Cambodia as an ASEAN leader this year also vowed to continue supporting the work of the ASEAN Center for Biodiversity (ACB) and helping members mitigate the impacts of climate change. (Read more)