Cambodia and South Korea are currently discussing a new sea transport agreement to reduce legal red tape and boost bilateral trade.
The discussion was held on 12 October under the chairmanship of Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) HE Ros Vanna.
HE Ros said that both parties are reviewing the approved model of the agreement and will amend it if necessary following the Ministry of Foreign Affairs guidelines. After crosschecking all the legalities, the team will submit it to both governments for final approval.
Besides the deal with South Korea, Cambodia is also currently reviewing a port draft law to control and enhance the water logistics system in the country. (Read more)