The Cambodian government needs some US$17.5 billion to invest in the “general industrial sector” for 2022-2024, according to a report on the Three Year Rolling Public Investment Program 2022-2024 from the Ministry of Planning.
Broken down by years, the general industrial sector will demand US$5.3 billion in capital investment in 2022, US$5.9 billion in 2023, and US$6.2 billion in 2024.
The report added that the general industrial sector includes the mining; manufacturing; electricity, gas and water; and construction sub-sectors.
The construction sub-sector will require an investment value of US$9.2 billion, followed by manufacturing US$6 billion, and electricity, gas and water US$1.9 billion, the report added.
The government has continued building public buildings, bridges, roads and other infrastructure as part of its vision of transforming Cambodia into a high-middle-income country by 2030 and a high-income economy by 2050.