Cambodia Property Awards 2017 Launched
The Cambodia Property Awards 2017 were launched at the beginning of July, signaling the second time the region’s most prestigious real estate awards have hosted a round in the kingdom. A formal press conference on 6 July 2016 at the Empress Room of Raffles Hotel Le Royal was followed by an evening launch party at the Chinese House in Phnom Penh.
The inaugural ceremony that took place on 25 February 2016 at the prestigious Sofitel Phnom Penh Phokeethra was attended by more than 300 high-profile guests and VIPs, including His Excellency Dr Pen Sophal, representative of His Excellency Senior Minister Im Chhun Lim, who gave the keynote address.
The 2016 Gala Dinner saw Borey Penghouth Group collect five awards including Best Developer (Cambodia), while Mr Rithy Sear, chairman of WorldBridge Land, was named Real Estate Personality of the Year by the editors of Property Report, Asia’s leading luxury real estate, architecture and design magazine. Other big winners were The Olympia City Development Co Ltd and Urbanland Asia Investment Co Ltd.
“Cambodia joins the other leading economies of ASEAN in hosting its own awards programme,” Terry Blackburn, founder and managing director of the Asia Property Awards, said. “It is a testament to the strength and quality of the local industry that we have so many fine developments join our launch year in 2016.”
The 2017 event aims to surpass last year’s guest list and the total number of eligible entries for categories covering the condominium, housing/villa, office and serviced apartment segments.New categories to join the programme include Special Recognition in Sustainable Development and the expanded Best Hotel Development category for Phnom Penh, Sihanoukville, and Siem Reap.
Nominations are already open and will close on 4 November. Entry is free. All entrants for the Cambodia Property Awards can be nominated by a third party, including peers, professionals and consumers, and, if eligible, are rigorously and fairly judged by an independent panel of industry experts, who conduct site visits to long-listed developments in order to determine the official shortlist of nominees comprising one Winner and up to four Highly Commended in each category.
BDO, one of the world’s largest accounting and auditing firms, returns as the trusted awards supervisor of the Asia Property Awards, which, in its 12th year, is widely recognised for its fairness and transparency.
The official list of nominees will be revealed in mid-January 2017, along with the announcement by the editors of Property Report of Cambodia’s Real Estate Personality of Year, whose influence and achievements resonate across the kingdom.
The 2017 awards programme will be boosted by the support of the PropertyGuru Group, the official property portal Realestate.com.kh, the official magazine Southeast Asia Globe, and supporting association European Chamber of Commerce Cambodia.
The black-tie Gala Dinner on 16 February 2017 will be preceded by the debut of the Property Report Congress series in Cambodia, a gathering of Asia’s real estate leaders and experts, including winners and judges of the Asia Property Awards series. It will be followed by two property exhibitions to showcase the most sought-after current developments in the country.