Cambodia Pushes for Engineering Standards for Competing in International Markets
The Board of Engineers Cambodia (BEC) is working, through the government, to promote engineering standards both in the public and private sector so engineers can compete internationally, according to the Ministry of Labour and Vocational Training (MLVT) Facebook page.
The BEC, a group of engineers specialised in the engineering industry in Cambodia, hosted a seminar on 04 March 4 2019 on “Engineers’ Mobility and International Accreditation” which focused on the need to improve the profession quality of work ensure that Cambodian engineers can compete in international markets.
Speaking during the event, H.E Pich Sophoan, Secretary of State at MLVT and deputy director of BEC said that “additional training is needed to make sure engineers have professional skills and high experience, maintain dignity, contribute to promoting the country’s image and development, and can compete in both the local and international markets”.
To receive training and the official title as engineer recognised domestically and internationally, H.E Pich Sophoan called for all engineers to register with the BEC.
“If our engineers are not registered with BEC, they will lose the chance to get an official title, and especially not have the chance to relocate for jobs across the region and the globe,” he explained.