The Cambodian government has raised US$10.15 million from government bonds as of the third quarter of 2022.
“In the third quarter 2022, the Royal Government of Cambodia has issued government securities in the total amount of KHR 41.8 billion equivalent to US$10.15 million,” read Cambodia’s Public Debt Situation as of End-Q3 2022.
The National Bank of Cambodia (NBC)​​​​ issued the first government bond in September to raise funds of US$300 million.
The issuance of a government bond is to raise funds for national development.
The bond, with a par value of one million riels or US$250, offers a fixed interest rate of 2% per annum, which will be paid every six months.