A new USD 3 million Catholic cathedral blending traditional Khmer and Catholic architectural styles is under construction on the northern outskirts of Phnom Penh, marking the most significant Catholic building project in Cambodia since the Khmer Rouge regime’s destruction of the iconic Notre Dame Cathedral nearly five decades ago. Set to be completed by July and consecrated in November, the cathedral, built on the grounds of the current St. Joseph’s Church, is poised to become the new centre of Catholic life in Cambodia’s capital. This development was reported by catholicvote.org on 18 March 2025.
The construction takes place on the historical site of an old seminary in Phnom Penh, where St. Joseph’s Church has served the Catholic community since the 1990s. The new cathedral, though more modest in scale than the original Notre Dame Cathedral, which once accommodated up to 10,000 people, will have a seating capacity of 700 with traditional wooden pews. The project is funded through cross-border Catholic solidarity, drawing donations from the faithful in Cambodia, Thailand, and Vietnam, along with key support from the Society of Foreign Missions of Paris.
The original Notre Dame Cathedral, once lauded as the most beautiful building in Phnom Penh, was reduced to rubble during the Khmer Rouge’s brutal reign, which began in 1975. Under the regime’s radical “Year Zero” vision, all religious institutions were targeted. An estimated 2.3 million Cambodians perished due to mass executions, forced labour, and famine. The Catholic population, once numbering approximately 100,000 before the war, suffered heavy losses,s with nearly 40,000 Catholics reportedly killed. Churches across the country were destroyed, leaving the faithful without formal places of worship.
Recovery of the Catholic Church in Cambodia began slowly after the fall of the Khmer Rouge in 1979. By 1992, the arrival of United Nations peacekeepers and the return of Catholic refugees from abroad marked the first signs of renewal. In 1993, the Cambodian government returned confiscated Church property, including the former seminary in Phnom Penh where St. Joseph’s was established, and masses resumed.
The vision to erect a new cathedral took shape in 2019. By 2021, construction commenced on the now-transformative project. One churchgoer, speaking anonymously to UCA News, noted: “This is not just the first church built in Cambodia since the Khmer Rouge took over the country… [I]t’s also the first cathedral to be built in Southeast Asia since god knows when.”
Today, Cambodia is home to an estimated 25,000 Catholics spread across 107 parishes. The new church is expected to serve not only as a place of worship for Cambodian Catholics, but also as an achievement of peaceful, positive development and freedom of religion in Cambodia.