Cambodia’s Largest Construction Exhibition Set Be Held Virtually in December
The Cambodian Constructors Association (CCA) has decided to host the 2021 Cambodia Construction Industry Expo, the kingdom’s largest annual construction exhibition, virtually on 2-4 December 2021, reflecting the association’s long-term vision toward digitalisation as a resilient response to the ongoing COVID-19 pandemic.
According to CCA Secretariat General Manager Chhiv Sivpheng, this virtual exhibition is the first of its kind and a new breakthrough in CCA history and he is expecting positive feedback from both exhibitors and visitors, domestically and internationally.
“Due to the COVID-19 pandemic, we already cancelled the event for 2020. Given the lessons from last year, the association has been studying and preparing ourselves very well for this online version of the exhibition for 2021,” said Mr Sivpheng.
“With our new online platform, exhibitors still can showcase thousands of their products seamlessly, just without the physical booth. Meanwhile, visitors can visit each online booth at anytime from anywhere they want, in a safer manner,” he added.
Mr Sivpheng added that the event will not only help the construction-related firms showcasing their products, but also help jump-start the construction industry as a whole through the virtual gathering between potential clients and high-quality products and services providers within the industry.
The expo which takes place in November and December every year—showcases thousands of products from hundreds of booths of local and international companies.
The association will release formal notices to members and the public soon regarding the detail of the event. For further information, contact please contact Ms Mana +855-60-888 944 or expo@construction-property.com