CASA MERIDIAN LAUNCHES PHASE 2 SALES
After breaking ground in June 2014 and opening sales for its primary properties, the twin-tower Casa by Meridian condominium launched its phase two sales in late January for its residential units.
Inspired by the rapid sale of 84 shophouse units, the five-star condominium is now offering clients the opportunity to purchase the 512 unit condos available comprising one-to-three bedroom apartments and multiple studio designs.
Built on a landmass of over 6,000 square metres on Diamond Island (Koh Pich), the $75 million condominium project is being developed by Meridian International Holding, a subsidiary of Hong Kong-based Meridian Group with three decades of experience in textiles, garments and property development. With structural work almost complete, the project is slated for completion by June 2017.
Stretching up 33 floors (with two underground floors), the twin towers will feature 84 shophouses and 512 condo units with prices ranging from $800,000 to over $1 million. Shophouses will take up the first four floors with condo units occupying from the 5th to the 29th floors. The 30th- 31st floors are reserved for a restaurant, fitness center, swimming pool, and children’s playground. The development will also feature shopping space (6,469 square metres) and office space.
Based on a Chinese design concept, CASA by Meridian introduces the principles of Geomancy (Feng Shui) for the first time in Cambodia. These design principles were incorporated into the architectural design to secure the well-being of its occupants and residents. The two towers simulate a pair of ancient Chinese spade coins (symbols of wealth) towering over an opening in between to induce positive energy (Qi) just as in a dragon gate in Chinese ancient art. “Most Orientals believe in geomancy, or Feng Shui,” according to the developer’s CEO, Mr. Murray Ko.
Besides offering a wide range of comfortable in-house services for residents, the developer also provides a special service to all types of buyer. Its subsidiary, Meridian Hospitality, managed by Ascott Management, is a Singaporean company that is the world\’s largest international serviced residence owner-operator and can provide both residential management and brokerage services of the units for clients.
Casa by Meridian is not the developer’s only property development with its second condo project, the $30 million, 385 unit Skylar Meridian, scheduled for completion in May 2018. Meridian’s third project in Phnom Penh will be launched in May on Boeung Kok which aims to introduce a Hong Kong lifestyle to the Cambodian market. Banking on a robust future market, Meridian also claims to have more developments in the pipeline.