Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the Cambodia Constructors Association (CCA), the Board of Canadia Group and OCIC, has urged young Cambodians to embrace technical skills more as Cambodia lacks human resources in this sector.
Neak Oknha said that for young people who wish to study technical skills, whether construction, engineering, or technology, as long as it is technical-related major, they are eligible to get a loan from Canadia Bank with low or even zero interest for outstanding students.
Neak Oknha Pung Kheav Se announced the financial support initiative during the “National Youth Debate 2021” event organised recently by MoEYS.
Neak Oknha Pung Kheav Se expressed concern that many young Cambodians now tend to study accounting, financial management and banking, and only small number study technical skills.
“As a result, Cambodia lacks a lot of human resources in this sector. We do have enough qualified experts to meet the demand of those foreign companies that are investing in Cambodia,” said Neak Oknha Pung Kheav Se.
“To date, Cambodia has welcomed many high-tech factories already, and more will come in furture. Those firms are in high need of local experts. Thus, if young people have those technical skills, it is a great opportunity,” he added.
Neak Oknha Pung Kheav Se added that Canadia Bank will provide 70% loans for those who wish to study such majors, with the lowest interest rate or even 0% rate for outstanding students.
Regarding these technical skills, HE Dr. Vongsey Visoth, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance, also emphasised that in addition to technical skills, young people must also embrace digital technology skills in line with the Industrial Revolution 4.0.