Sample Photo Credit: Doha Cables
The Council for the Development of Cambodia (CDC) has recently given permits to four firms to invest a total of approximately US$35 million to establish their construction material business in Cambodia, which are expected to generate at least 1,600 jobs.
According to a press release from CDC, the four firms are Fashion Houseware (Cambodia) Co., Ltd, Tubao (Cambodia) Decoration Material Co., Ltd, Zhongqi Lihui Cable Co., Ltd, and Wintime (Cambodia) Co., Ltd.
With an investment of US$10 million, Fashion Houseware (Cambodia) Co., Ltd will be located in the Sihanoukville Special Economy Zone (SSEZ) and manufacture interior decoration materials. Also located in the SSEZ, Tubao (Cambodia) Decoration Material Co., Ltd is investing US$1.5 million to build a panel board factory.
Meanwhile, Zhongqi Lihui Cable Co., Ltd is investing US$20.1 million to build an electric wire and cable factory in the UBE Snoul Special Economy Zone in Kratie Province. Meanwhile Wintime (Cambodia) Co., Ltd is a lighting and interior material factory, which will be located in the Manhattan Special Economic Zone in Svay Rieng Province.
Upon completion, the four companies are expected to boost the construction sector in Cambodia by creating a total of more than 1,600 local jobs.
According to the Cambodia Constructors Association (CCA) General Manager Mr Chiv Sivpheng, the demand for construction materials in Cambodia has been rapidly increasing and is also expected to continue expanding over the coming years.